logo
Co je to glutaman sodný?
počet zhlédnutí: 54070x
Language: Slovensky

Používat, či nepoužívat glutaman a je nebo není škodlivý?

Co je to tedy ten glutaman?   

Glutamát sodný (rovněž označovaný jako glutaman sodný či E 621) je sodná sůl kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin tvořících bílkoviny obsažené ve všech živých organismech. Pokud se glutamát vyskytuje volně, tj. nevázaný do bílkovin, uděluje potravině výraznější chuť. Přirozeně se vyskytuje v houbách, zralých rajčatech, některých sýrech, uleželém mase a v mořské řase Laminaria japonica, kterou japonští kuchaři používají již od 5. století k dochucování pokrmů. Je to jedna z nejpoužívanějších přídatných látek pro její schopnost zvýraznění chuti. Použití látky je: pro ochucení mražených masných, drůbežích, zeleninových a dalších výrobcích, instantních polévkách, směsích koření, hotových jídlech, sojové omáčky a mnoha dalších. Tato látka je často uváděna jako kořenící přísada.

Je glutaman škodlivý?

V 80. letech byly uskutečněny rozsáhlé studie pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělství (FAO), které nepotvrdily negativní vliv glutamátu sodného na lidské zdraví, a proto ani nestanovily bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě. Bylo publikováno, že zcela bezproblémová hranice je 120 mg/kg hmotnosti člověka (mimo přirozený přísun v neupravených potravinách). Odpůrci glutamátu však argumentují, že i tyto studie byly ovlivněny lobby výrobců tohoto ochucovadla. Zajímavé je i to, že v roce 2000 byl objeven specifický chuťový receptor pro glutamát. To znamená, že kromě základních čtyř chutí – sladké, hořké, slané a kyselé – rozeznáváme i pátou, označovanou umami, kterou vyvolává právě glutamát. V ČR je používání glutamanu sodného povoleno v omezeném množství ke všem potravinám s výjimkou nealkonápojů. V USA je používání látky povoleno.

V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus. Bylo administrativně omezováno jeho používání ve veřejném stravování i při výrobě hotových potravin. Byl zakázán v potravinách určených pro děti do tří let.

Byly popsány projevy častějšího užívání: zejména může vyvolat zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a studený pot, zejména u citlivějších osob. Protože se vyskytovaly zejména při požití čínských jídel, dostaly v USA označení syndrom čínské restaurace (angl. CRSChinese Restaurant Syndrome). Tyto příznaky popsal v roce 1968 v časopise New England Journal of Medicine Robert Ho Man Kwok a podle něho jsou nazývány také Kwokova nemoc. Někteří oponenti užívání glutamátu v kulinářství upozorňovali na možnou souvislost s diabetes či s Alzheimerovou nemocí.

Vědci z univerzity v německém Kielu prováděli studii na laboratorních krysách a zjistili, že glutaman potlačuje hormony odpovědné za spalování tuků. Tím vyvolal u zvířat zvýšenou žravost a obezitu.

Jak se dostal do Evropy?

Až do druhé světové války se používal pouze v asijských zemích, pak si američtí vojáci oblíbili chuť japonských konzerv, a tak se dostal glutamát do světa.

Jak se vyrábí?

Průmyslově se čistý glutamát sodný nejčastěji vyrábí z hydrolyzátu kvasinek, pěstovaných na substrátech obsahujících škrob (zejména brambory, mouka, cukrová řepa, melasa apod.). Získaná směs aminokyselin se dělí a čistá kyselina L-glutamová se částečně neutralizuje hydroxidem sodným takto:

HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COOH + NaOH → HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa + H2O

Používat či nepoužívat?

Je to asi jako se vším -  používat s mírou. Pokud míváte po glutamanu smíšené pocity, vynechte jej. Pokud Vám to žádné problémy nepřináší, nepřehánějte to. Je však bezesporu, že jídla s glutamanem jsou chutnější. Ale úplný závěr si každý musí udělat sám….

Hojně používaná Podravka, či chcete-li vegeta se skládá ze 14,5 % sušené zeleniny, zbytek je sůl, protihrudkující přísada a glutaman sodný.

  • Šťouchané brambory se šunkou
    video

    Šťouchané brambory se šunkou

    Tento pokrm klidně múžeme servírovat jako samostatné hlavní jídlo. Pokud dbáme na štíhlou linii, potom zredukujeme množství másla na minimum.|

    Místo másla můžeme použít olivový olej, ovšem počítejme s tím, že výsledná  chuť se posune úplně jinam. Na to česká populace není zvyklá a proto tato kombinace v českém kraji není moc oblíbená. To mohou potvrdit i autoři tohoto článku z vlastní zkušenosti - moc nám to nejede.|

    Celá rostlina bramboru obecného je jedovatá - naštěstí mimo hlíz.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     36144    30 minut
  • Tvarohový dietní tzatziki dip
    video

    Tvarohový dietní tzatziki dip

    Výborný a lehký dietní dip, u kterého složení máte plně pod kontrolou. |

    V omáčce kousky potravin namáčíme, a šup s nimi do úst. 

    Porci uvaříte za 1 Kč


     26166    5 minut
  • Provensálská rajčatová polévka s cuketou

    Provensálská rajčatová polévka s cuketou

    Výborná italská polévka, kterou máte za chvilku. S opečenou bagetou je vhodná i jako hlavní chod. | Pokud chceme použít čerstvá rajčata, pak musíme opravdu dobře vybírat jen velmi pěkná a úplně zralá. Proto je lepší použít rajčata konzervovaná, jsou totiž bezesporu daleko chutnější než rajčata ze skleníků. Na polévku to má naprosto zásadní vliv, proto pokud si chceme být jisti výsledkem, kupte je sterilovaná.

    Porci uvaříte za 8 Kč


     30026    40 minut
  • Piškotový korpus
    video

    Piškotový korpus

    Videorecept na klasický rychlý piškotový korpus bez jakékoliv znalosti o vaření. |

    Nebouchejte dvířky u trouby, korpus by se mohl srazit. Zdobte jej až po úplném vychladnutí, aby se náplň neroztékala.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     94863    30 minut
  • Domácí pažitková light lučina
    video

    Domácí pažitková light lučina

    Výborný nízkotučný pažitkový sýr, který velmi připomíná sýr lučinu. Podle tohoto receptu vyrobíte asi 500 gramů velmi levného sýru.|Pokud chcete laborovat, používejte různé druhy bílého jogurtu. Jelikož každý výrobce používá svůj druh bakterií, tak samozřejmě chuť bude vždy mírně odlišná, vždy však opravdu skvělá.|Samozřejmě se nejedná o originální návod na termizovaný sýr lučina, ve kterém se používají speciální kultury bakterií.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     23041    1 den
  • Klasický obalovaný hermelín
    video

    Klasický obalovaný hermelín

    Toto jídlo jistě znáte, ovšem pořád jej spousta lidí neumí udělat. Podle tohoto receptu jej zvládnete stejně jako profesionálové.

    Porci uvaříte za 16 Kč


     48893    15 minut
  • Česnečka s krutony

    Česnečka s krutony

    Česnečka patří mezi nejúspornější polévky, navíc se směle hodí jako „vyprošťovák“. Díky krutonům má tato verze levnou a chutnou vložku dohromady.|

    Do této polévky také můžeme přidat brambory a podobně.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     27926    30 minut
  • Kuřecí čína s mrkví
    video

    Kuřecí čína s mrkví

    Tato čína je opět bez jakýchkoliv chemikálií, navíc rychle hotová a zvládne ji každý.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     40263    40 minut
  • Rybí šišky s květákem
    video

    Rybí šišky s květákem

    Výborné a také zdravé šišky, které podle videa zvládnete velmi lehce.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     20898    40 minut
  • Balkánské papriky

    Balkánské papriky

    Balkánské papriky zabalené v alobalu je prosté jídlo s báječnou chutí. Cibule pokrmu dodá říz, balkánský sýr slanou chuť a rozmarýn nezaměnitelnou vůni.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     26058    10 minut
  • Chalupářský guláš
    video

    Chalupářský guláš

    Popsaný gulášek je tak dobrý, že si ho určitě nebudete vařit jen na chalupě, ale i doma. |

    Servírovat jej můžeme s chlebem, pečivem, houskovým knedlíkem, rýží i těstovinami.

    Porci uvaříte za 18 Kč


     52411    80 minut
  • Domácí majonéza bez éček
    video

    Domácí majonéza bez éček

    Velmi jednoduchá majonéza, kterou si vyrobíte z ingrediencí, které doma vždy najdete.|

    Mějme na paměti, že majonéza neobsahuje žádné stabilizátory a konzervanty, proto ji spotřebujeme do 24 hodin a skladujeme ji v lednici.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     37507    5 minut
  • Dýňová polévka se smetanou
    video

    Dýňová polévka se smetanou

    Známá polévka se smetanou nejen pro vegetariány, kterou určitě musíte vyzkoušet!|

    Pokud vám roste dýně na zahrádce, pak máte tuto vynikající polévku téměř zadarmo.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     39398    45 minut
  • Rychlá pečená kližka
    video

    Rychlá pečená kližka

    Rychlá kližka, kterou pomocí masoxu dochutíme raz dva. | Pokud nechcete používat masox, pak pro vás máme tento recept zpracovaný pomocí klasických koření ZDE.

    Porci uvaříte za 26 Kč


     37974    150 minut
  • Marinované kuřecí kousky
    video

    Marinované kuřecí kousky

    Marinováním maso velmi zkřehne, takže potom je doba přípravy velmi krátká. Maso je také díky tomu skvěle šťavnaté.

    Porci uvaříte za 10 Kč


     46877    30 minut
  • Francouzská pažitková pomazánka
    video

    Francouzská pažitková pomazánka

    Pikantní pomazánka, kterou si vyrobíte několikrát levněji než v obchodě, navíc bez neznámých a nicneříkajících zbytečných přísad.|

    Jednou jsem si koupil pažitkovou pomazánku, abych zahnal hlad na cestách. Říkal jsem si, že v tak jednoduché pomazánce nebude přece moc chemie, ale když jsem ochutnal, chuť mě zarazila. Nebylo to nic co znám, tak jsem četl složení uvedené na obalu, a potom pomazánku zahodil. Nejvíce mě překvapilo, že může obsahovat stopy oříšků, soji, korýšů atd - viz fotografie originálního složení ve  fotogalerii.|

    Váhy ingrediencí v druhém sloupci zprava udávají, kolik skutečně v pokrmu té které ingredience použijeme. Část majonézy nám totiž zbyde do jiného pokrmu.|

    Jak napovídá tabulka GDA - doma vyrobená pomazánka bude docela zdravá svačinka.|

    Protože pomazánka obsahuje syrový žloutek, spotřebujte ji nejlépe do druhého dne.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     35729    5 minut
  • Jednoduché francouzské brambory
    video

    Jednoduché francouzské brambory

    Tradiční pokm, který podle přiloženého videa zvládne i větší dítě. Pokrm je nutričně dobře vyvážený.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     43560    90 minut
  • Univerzální marináda na cokoliv
    video

    Univerzální marináda na cokoliv

    Lámete si hlavu, jakou marinádu k tomu či onomu masu? Tato se hodí opravdu ke všemu.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     39367    5 minut
  • Rýžové placky
    video

    Rýžové placky

    Až vám zbyde doma vařená rýže, vzpomeňte si na tyto placky a máte večeři zadarmo! |

    Placky servírujeme s tím, co máme rádi, nejvíce se hodí bramborová kaše, šťouchané brambory a brambory klasicky uvařené.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     53425    30 minut
  • Švestkový koláč
    video

    Švestkový koláč

    Tento koláč vyrobíte bez jakýchkoliv znalostí kuchyně. Odměnou vám bude... to uvidíte .... |

    Pokud švestky nemusíte, pak je zaměňte za meruňky, jahody, maliny, nebo prostě takové ovoce, které Vám bude v koláči chutnat nejvíce.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     86138    1 hodina