logo
počet zhlédnutí: 55371x
Language: Slovensky

Pořád jsou tisíce akvaristů, kteří neumějí správně nejen žábronožku líhnout, ale i modifikovat líhnutí pro určité druhy ryb. Pro ně jsem sestavil tento videonávod.

  1. Základní líhnutí Artemia salina zahájíme nalezením vhodné nádoby na líhnutí. Posloužit nám může uříznutá pet láhev, nebo třeba velká láhev od okurek.
  2. Pro první seznámení s líhnutím žábronožky solné (Artemia salina) si odvážíme 20 g soli na 1,5 litru vody, což jsou přibližně 2 rovné kávové lžičky.
  3. Do nádoby nalijeme 1,5 litru vody o teplotě asi 25 až 30°C, vložíme vzduchovací kámen, aby se voda intenzivně pohybovala, přidáme sůl, a vodu obarvíme acriflavinem. Ten používáme kvůli tomu, aby se ve vodě spolu se žábronožkou nemnožily plísně. Acriflavin tomu zabraňuje tím, že velmi účinně zpomaluje dělení buněk. Je to důležité při krmení potěru, protože například několikadenní potěr neonky by byl okamžitě mikroorganismy z neošetřené vody napaden.
  4. Nyní změříme reakci ph. Ta by měla být okolo 8°, protože žábronoška žije v místech s ph velmi vysokým. Když je ph moc nízké, přidáme sodu bicarbinu (Na2CO3). Té by mělo stačit nabrat na lžičku asi tolik jako je objem hrášku.
  5. Přidáme vajíčka žábronožky solné. Pamatujme, že z 1/2 lžičky vajíček nakrmíme mnoho set ryb, proto jí dáváme úměrně své spotřebě. Do 1,5 litru vody dáme maximálně jednu rovnou lžičku vajíček.
  6. První hodinu se vajíčka usazují těsně nad hladinou, proto nádobou několikrát zamícháme. Voda musí cirkulovat tak, aby se vajíčka v nádobě nikde neusazovala, ale aby se doslova mlela v proudu vody.
  7. Častou chybou začátečníků je, že líhnou artemii ve tmě. Mělo by být zajištěno vždy alespoň slabé trvalé světlo.
  8. Artemia salina se líhne v závislosti na místě odchytu a teplotě během 24 až 48 hodin. Teplota by měla být mezi 23 až 30°C, ideálně asi 27°C.
  9. Když je žábronožka vylíhnutá, tak vyjmeme vzduchovací kámen a vodu necháme uklidnit. Vajíčka a prázdné skořápky jdou k hladidě, vylíhnutá artemie jde směrem ke dnu. Odtud ji odsajeme hadičkou do jiné nádoby.
  10. Vodu s artemií přecedíme a artemií ihned krmíme. Do akvária jí dáváme jen tolik, kolik rybky během několika minut sežerou. Ve sladké vodě artemie totiž nevydrží moc dlouho.
  11. Pokud jsme to s objemem líhnutí přehnali, tak zbytek vrátíme do nádoby na líhnutí a spotřebujeme ji třeba až večer, nebo druhý den.
  12. Vajíčka skladujeme v chladu a suchu. Pokud to podceníme, líhnivost se začne prudce snižovat.

TIPY A TRIKY:

Pokud artemií chceme zakrmit čerstvě vylíhnutý plůdek například teter, tak bychom již měli modifikace líhnutí ovládat jak když bičem mrská. Je třeba, aby se Artemia salina líhnula jen chvilku před krmením, protože během několika hodin zdvoj až trojnásobí svoji velikost, a tím je pro malý plůdek zkrátka moc velká, a také nebezpečná kvůli udávení velkým soustem. Lze to velmi ovlivnit teplotou vody. Proto někteří chovatelé mají líhně na artemii v různé výšce místnosti, kde je různá teplota.

Pokud již krmíme plůdek naopak odrostlý, tak třeba krmíme až dvoudenní artemií. Proto profesionální akvaristé mají hned několik nádob na líhnutí a používají různě starou artemii pro různě staré rybky.

Někteří chovatelé zbytek z líhně na artemii nalejou mezi dospělé rybky. Chitinová slupka z artemií je však pro rybky nestravitelná.

Alfou omegou úspěchu s artemií je trpělivost s laborováním vody na líhnutí. Pokud přineseme novou artemii, pak nám může posloužit videonávod, ale je třeba dávky soli a sody snižovat na co nejmenší množství, při kterém je ještě dostatečně zaručena líhnivost. Je to proto, že pokud krmíme  například čerstvě vylíhnuté neonky, tak ty plavou v téměř demineralizované vodě. Přidáváním slané artemie si vodu během několika nakrmení znehodnotíme. Méně zkušení akvaristé pak takový neúspěch špatně vyhodnotí a přičítají ho třeba tomu, že artemie byla na krmení moc veliká. To samé lze říci o vysokém ph vody na líhnutí. Je žádoucí toto ph míti co nejnižší, téměř všechny potěry jsou chovány při ph slabě alkalickém.

Je samozřejmé a každý profesionální akvarista to má odzkoušeno, že některé firmy dodávají vajíčka, z nichž se líhne velmi drobná artemie, jiné dodávají artemii, která je několikrát větší. To bývá další častá příčina neúspěchu při podávání artemie čerstvě narozenému plůdku akvarijních ryb.

Akvaristika je věda velmi složitá a zajímavá. Neustále začínajícím chovatelům opakuji: V akvaristice hrají roli i téměř nepostřehnutelné nuance. Je třeba tyto malé rozdíly pečlivě vnímat a být připraven je ve vhodném okamžiku také aplikovat.

Text: Martin Mithofer

 

Artemia salina můžete stejně jako já za příjemné ceny nakoupit v tomto výborném a oblíbeném e-shopu.

 

  • Domácí housky
    video

    Domácí housky

    Lahodné houstičky bez chemie, navíc s jednoduchou přípravou a videoreceptem. |Pokud uděláme 14 housek, pak budou o trošku větší, než ty kupované.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     50992    90 minut
  • Domácí vepřová šunka bez éček
    video

    Domácí vepřová šunka bez éček

    V tomto videoreceptu se dozvíte, jak jednoduše vyrobit domácí šunku s 99 % obsahem masa. Pro nízký obsah soli a absenci mnoha chemikálií je mimořádně vhodná oproti průmyslově vyráběným i pro děti. Bude nejen vynikající, ale budete přesně vědět co v ní je. Ta trocha námahy za to opravdu stojí. |

    Jediná chemikálie, kterou je nutné použít je dusitan sodný. Bez něj by to byl jen vařený kus masa, ale bude ho mnohem méně, než v průmyslově vyráběné šunce, navíc bez podivných stabilizátorů barev atd. Konkrétně v tomto receptu bude v 1 kg šunky maximálně 0,075 g dusitanu sodného. Každý kdo někdy jedl jakoukoliv uzeninu, již dusitan požil v mnohonásobném množství, proto není třeba si s touto položkou lámat hlavu. Ve směsi "Praganda" je již namíchán se solí, proto jej nemusíme kupovat samostatně.|

    V receptu je uvedeno soli tolik, aby byla stejně slaná, jako kupovaná. Pokud tolik soli nemusíte, nebo budete šunku dávat dětem, dejte pragandy o pětinu méně, tedy 20 g na kilogram masa.|

    Šunku nelze skladovat tak dlouho, jako tu kupovanou, ta je totiž ošetřena spoustou chemických stabilizátorů a jiných "dobrot". Doporučujeme ji spotřebovat do 3 dnů, nebo si ji zamrazit. Lze také použít různé dózy s možností vakuování - tedy odsátí vzduchu.|

    Solící směs Praganda nesmí být používána k přímému ochucování potravin.

    Porci uvaříte za 122 Kč


     120085    3 hodiny
  • testtep

    testtep

    Příklad zápisu skriptu do tagu

    Příklad volání externího souboru:

    Příklad in-line skriptu volaného událostí onmouseover: Tajemství

     


     16580  
  • Domácí játrové knedlíčky bez chemie
    video

    Domácí játrové knedlíčky bez chemie

    Oblíbené knedlíčky si můžete vyrobit velmi snadno, levně a navíc bez glutamanu a podezřelých "éček". |

    Doma děláme knedlíčky vždy z 500g a zbytek dáme do mrazničky. V tom případě vlastně uděláme 3 dávky. Zbytek zamrazíme buď na tácku a pak kuličky přeložíme do misky, nebo zamrazíme hmotu do mikrotenu a potom polozmrzlé krájíme na trojúhelníčky.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     73763    20 minut
  • Vaječná placička s hráškem
    video

    Vaječná placička s hráškem

    Výborné placky, které se hodí jako svačinka, rychlá večeře s chlebem, nebo pečivem, nebo jako oběd s bramborovým salátem. 

    Porci uvaříte za 8 Kč


     24926    10 minut
  • Citrónový kapr

    Citrónový kapr

    Výborný kapr nejen na vánoce. Pokud budete dávat jen málo oleje, pak bude pokrm poměrně vyvážený a tím dietní.

    Porci uvaříte za 18 Kč


     24499    30 minut
  • Buřty na černém pivu
    video

    Buřty na černém pivu

    I ten komu pivo nechutná se při tomto pokrmu jistě bude olizovat. Autoři tohoto článku pivo nepijí, buřty na pivu však považují za opravdovou lahůdku. |

    Podáváme s bramborem jako skvělé hlavní jídlo nebo s chlebem.

    Porci uvaříte za 22 Kč


     141989    75 minut
  • Tvarohový dietní dip
    video

    Tvarohový dietní dip

    Videorecept na jednoduchý dietní dip, který máte doslova za pár vteřin, navíc s kontrolou, co vše obsahuje.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     30159    5 minut
  • Pikantní vepřový guláš
    video

    Pikantní vepřový guláš

    Jednoduchý vepřový guláš zvládne opravdu každy. Stačí se držet přiloženého videa.

    Porci uvaříte za 23 Kč


     105135    100 minut
  • Sezamové bulky
    video

    Sezamové bulky

    Výborné křupavé houstičky se zdravým sezamem si podle našeho videa uděláte úplně hravě.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     30060    90 minut
  • Španělská vepřová roláda
    video

    Španělská vepřová roláda

    Výborná španělská roláda nejen pro gurmány. Vynikající přílohou je bramborová kaše, nebo šťouchané brambory. |

    Pokud budete postupovat přesně podle návodu, pak se roláda napoprvé povede i naprostému začátečníkovi!

    Porci uvaříte za 19 Kč


     78472    100 minut
  • Dýňová polévka s krutonky
    video

    Dýňová polévka s krutonky

    Známá polévka se smaženými krutonky nejen pro vegetariány, kterou určitě musíte vyzkoušet!|

    Pokud vám roste dýně na zahrádce, pak máte tuto vynikající polévku téměř zadarmo.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     31011    40 minut
  • Vánoční kapří polévka
    video

    Vánoční kapří polévka

    Tuto polévku je zdravé dělat nejen na vánoce. Protože máme kamaráda rybáře, jíme ji několikrát do roka a vždy si na ní pochutnáme. Pokud rybu dostanete, polévka je téměř zadarmo.|

    Děkujeme našemu příteli Martinu Procházkovi - držiteli mnoha nejen domácích, ale i mezinárodních ocenění ve sportovním rybolovu za darování krásných kaprů pro vznik tohoto receptu. Díky Márty!!!

    Porci uvaříte za 8 Kč


     45604    45 minut
  • Jehněčí kýta na česneku a rozmarýnu
    video

    Jehněčí kýta na česneku a rozmarýnu

    Vynikající recept na zvěřinu, který zvládne i úplný začátečník, jenž vidí kuchyň poprvé v životě! |

    Asi nejlepší je podávat tento pokrm s bramborovým knedlíkem a špenátem. Pokud vám však bude chutnat brambor, také se hodí.

    Porci uvaříte za 39 Kč


     52154    2 hodiny
  • Jednoduchý sušenkový dort s jahodami
    video

    Jednoduchý sušenkový dort s jahodami

    Velmi jednoduchý dort bez vaření, který zvládne i větší dítě, protože je na výrobu velmi bezpečný. |

    Korpus samozřejmě můžeme ozdobit jakýmkoliv ovocem, nebo přelít různými ovocnými, nebo čokoládovými polevami.|

    Cheesecake můžeme podle potřeby udělat třeba z poloviční dávky ingrediencí.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     38722    40 minut
  • Rybí karbanátky s brokolicí
    video

    Rybí karbanátky s brokolicí

    Složení těchto výborných rybích karbanátků budete mít plně pod kontrolou. Za pár korun tak budete mít spoustu zdravého pokrmu bez chemikálií.|Když dostanete rybu od rybáře, bude pokrm téměř zadarmo.|Rybí karbanátky můžete bez obav zamrazit. Dejte je i s prkénkem do mrazáku, a po hodině je sesypejte do velkého igelitového pytle. Pokud však budete karbanátky mrazit, nepoužívejte mražené maso.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     25161    40 minut
  • Tiramisu
    video

    Tiramisu

    Odrazuje vás cena tohoto receptu? V lednu 2014 jsme v centru Prahy viděli váhově stejný dort Tiramisu za 1000 korun. Ještě se Vám zdá náš recept drahý? Navíc budete přesně vědět co obsahuje a uděláte si třeba jen menší porci. Tyto ingredience jsou počítány na opravdu velký dort.|Tento výborný dortík není určen po dlouhé skladování kvůli čerstvým vejcím, které obsahuje. Proto si jej dělejte vžedy čerstvý, a v lednici uchovávejte maximálně 24 hodin.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     58970    15 minut
  • Citrónový perník do hrnku
    video

    Citrónový perník do hrnku

    Výroba citrónového perníku je opravdu jednoduchá. Zamíchat, do trouby, nechat vychladnout a šup do úst.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     28504    40 minut
  • Želatina na dorty a moučníky
    video

    Želatina na dorty a moučníky

    Mysleli jste, že průzračné želé je výsadou profi cukrářů? Podle našeho videa jej zvládnete na jedničku.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     60622    15 minut
  • Žampiony obalené v polévkovém koření
    video

    Žampiony obalené v polévkovém koření

    Kořeněná chuť se zeleninovou příchutí je u žampionu báječná. |

    Samozřejmě, že nejčastější přílohou k tomuto pokrmu je bramborová kaše a brambory, ale nápadům se meze nekladou. Ke smaženým žampionům se také hodí okurkový salát, návody na saláty naleznete ZDE.|

    Pokud máte možnost udržet teplotu oleje na 120°C, pak se olej nepřepálí, a po vychladnutí ho slijte do kelímku. Na dně se usadí všechny nečistoty, a olej bez obav použijte na další smažení. Problém s přesnou teplotou spolehlivě řeší například indukční desky.

    Porci uvaříte za 13 Kč


     28989    30 minut