logo
  • Koriandr celý

    Koriandr celý

Popis:

Rostlina na pohled připomíná petržel zahradní. V kuchyni se dá využít celá rostlina od listů, stonků, plodů až po kořen. Zralé nažky mají sladkou kořeněnou vůni s náznaky peprnosti. Listy mají nepatrnou příchuť anýzu, semena jsou nasládlá, aroma připomínající pomerančovou kůru Pravlastí koriandru je Středomoří a západní Asie, v současné době se však pěstuje po celém světě.

Koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání; je doporučován též v čajové směsi s kmínem. Obklady z koriandru pomáhají při revmatických potížích kloubů.

Jako koření se koriandr používá především k nakládání hub a zeleniny (červená řepa a okurky), do chleba, který tak činí stravitelnější, je klasickou přísadou do perníku, uzenářských výrobků, k přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb. Využití nachází také ve výrobě alkoholických nápojů včetně vín. Koriandr tvoří jednu ze základních součástí indického karí a uplatňuje se v ostré mexické, arabské i čínské kuchyni.

Recepty, které s tímto kořením uvaříte:

Koření Koriandr celý zde již hledalo 10901 uživatelů před vámi.