logo
Co je to glutaman sodný?
počet zhlédnutí: 54949x
Language: Slovensky

Používat, či nepoužívat glutaman a je nebo není škodlivý?

Co je to tedy ten glutaman?   

Glutamát sodný (rovněž označovaný jako glutaman sodný či E 621) je sodná sůl kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin tvořících bílkoviny obsažené ve všech živých organismech. Pokud se glutamát vyskytuje volně, tj. nevázaný do bílkovin, uděluje potravině výraznější chuť. Přirozeně se vyskytuje v houbách, zralých rajčatech, některých sýrech, uleželém mase a v mořské řase Laminaria japonica, kterou japonští kuchaři používají již od 5. století k dochucování pokrmů. Je to jedna z nejpoužívanějších přídatných látek pro její schopnost zvýraznění chuti. Použití látky je: pro ochucení mražených masných, drůbežích, zeleninových a dalších výrobcích, instantních polévkách, směsích koření, hotových jídlech, sojové omáčky a mnoha dalších. Tato látka je často uváděna jako kořenící přísada.

Je glutaman škodlivý?

V 80. letech byly uskutečněny rozsáhlé studie pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělství (FAO), které nepotvrdily negativní vliv glutamátu sodného na lidské zdraví, a proto ani nestanovily bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě. Bylo publikováno, že zcela bezproblémová hranice je 120 mg/kg hmotnosti člověka (mimo přirozený přísun v neupravených potravinách). Odpůrci glutamátu však argumentují, že i tyto studie byly ovlivněny lobby výrobců tohoto ochucovadla. Zajímavé je i to, že v roce 2000 byl objeven specifický chuťový receptor pro glutamát. To znamená, že kromě základních čtyř chutí – sladké, hořké, slané a kyselé – rozeznáváme i pátou, označovanou umami, kterou vyvolává právě glutamát. V ČR je používání glutamanu sodného povoleno v omezeném množství ke všem potravinám s výjimkou nealkonápojů. V USA je používání látky povoleno.

V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus. Bylo administrativně omezováno jeho používání ve veřejném stravování i při výrobě hotových potravin. Byl zakázán v potravinách určených pro děti do tří let.

Byly popsány projevy častějšího užívání: zejména může vyvolat zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a studený pot, zejména u citlivějších osob. Protože se vyskytovaly zejména při požití čínských jídel, dostaly v USA označení syndrom čínské restaurace (angl. CRSChinese Restaurant Syndrome). Tyto příznaky popsal v roce 1968 v časopise New England Journal of Medicine Robert Ho Man Kwok a podle něho jsou nazývány také Kwokova nemoc. Někteří oponenti užívání glutamátu v kulinářství upozorňovali na možnou souvislost s diabetes či s Alzheimerovou nemocí.

Vědci z univerzity v německém Kielu prováděli studii na laboratorních krysách a zjistili, že glutaman potlačuje hormony odpovědné za spalování tuků. Tím vyvolal u zvířat zvýšenou žravost a obezitu.

Jak se dostal do Evropy?

Až do druhé světové války se používal pouze v asijských zemích, pak si američtí vojáci oblíbili chuť japonských konzerv, a tak se dostal glutamát do světa.

Jak se vyrábí?

Průmyslově se čistý glutamát sodný nejčastěji vyrábí z hydrolyzátu kvasinek, pěstovaných na substrátech obsahujících škrob (zejména brambory, mouka, cukrová řepa, melasa apod.). Získaná směs aminokyselin se dělí a čistá kyselina L-glutamová se částečně neutralizuje hydroxidem sodným takto:

HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COOH + NaOH → HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa + H2O

Používat či nepoužívat?

Je to asi jako se vším -  používat s mírou. Pokud míváte po glutamanu smíšené pocity, vynechte jej. Pokud Vám to žádné problémy nepřináší, nepřehánějte to. Je však bezesporu, že jídla s glutamanem jsou chutnější. Ale úplný závěr si každý musí udělat sám….

Hojně používaná Podravka, či chcete-li vegeta se skládá ze 14,5 % sušené zeleniny, zbytek je sůl, protihrudkující přísada a glutaman sodný.

  • Pravý ukrajinský boršč
    video

    Pravý ukrajinský boršč

    Zaručeně pravý ukrajinský boršč, který zvládne úplně každý. |

    Před několika lety jsem na Ukrajině přímo ve vesnických kuchyních pečlivě zkoumal výrobu boršče, který mám velmi rád na všechny způsoby. V každé chalupě, které jsou i jen několik metrů od sebe se však dělal úplně jinak, a každý byl ten zaručeně pravý (podle slov kuchařky, která zrovna stála u plotny). Po asi desátém boršči mi došlo, že to s ním je stejně jako u nás s bramboračkou, nebo zelňačkou - někdo má rád v polévce uzené maso, jiný drůbeží, jiný zase více zelí nebo hodně smetany. Zkrátka chce to trochu fantazie a citu, na ukrajině se spíše než receptem řídí kuchaři citem a hlavně tím, co je zrovna k dispozici za ingredience. Proto každý boršč je v podstatě ten pravý.|

    Někteří kuchaři dělají polévku více do kysela, viděl jsem vařit boršč i z kysaného zelí, nebo okyselený octem. Další zvláštností této polévky je, že někteří kuchaři dělají boršč z cca 50 gramových kousků masa a zeleninu také krájejí na velké kusy - cibuli na čtvrtky, mrkev na třetiny a podobně. Děje se tomu většinou v domáctnostech, kde je jen menší počet strávníků.|

    Na Ukrajině a také v Rusku se prodává na boršč speciální stejnojmenná směs koření, která obsahuje bujón, glutaman a červené barvivo. Pokud chcete mít boršč více červený, přidejte více rajského protlaku a méně smetany.|

    Ingredience, které v boršči prostě nesmí chybět jsou brambory, zelí, řepa a smetana.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     66652    1 hodina
  • Dietní tvarohová pomazánka
    video

    Dietní tvarohová pomazánka

    Tato pomazánka ve spojení s dietním rýžovým chlebíčkem je hotova opravdu za pár minut. Použijte nízkotučný tvaroh a dietní večeře ja za pár minut hotová.

    Porci uvaříte za 8 Kč


     42407    10 minut
  • Kuře s bohatým zeleninovým přelivem
    video

    Kuře s bohatým zeleninovým přelivem

    Lahodný a vynikající pokrm, který nedá moc práce. Hodí se na sváteční bohatý oběd. Pokud máme sterilované lečo podle našeho návodu z letní doby, kdy zelenina byla velmi levná, nebo ji máme vypěstovanou z vlastní zahrádky, pak je tento pokrm docela levný.|

    Pokud někdo z rodiny zeleninu nejí, pak dostane kuře s bramborem a je po stresu.|

    Výpek z kuřete je dobré nalít do skleničky a druhý den je na chlebu vynikající.|

    Tento pokrm je jednoznačně nejlepší podávat s bramborem.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     30144    90 minut
  • Orlí oko z uzeného masa
    video

    Orlí oko z uzeného masa

    Velmi rychlý a chutný pokrm za pár korun. Je pouze z několika ingrediencí a rychle hotový. Nejlépe je ho podávat s bramborovou kaší.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     39058    15 minut
  • Šunkové penne s pórkem

    Šunkové penne s pórkem

    Penne je jsou italské těstoviny a  lze je prakticky nahradit téměř jakoukoliv jinou těstovinou.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     23386    30 minut
  • Asijská kuřecí čína na víně s čínskými nudlemi
    video

    Asijská kuřecí čína na víně s čínskými nudlemi

    Tento pikantní pokrm vyzkoušejte, budete překvapeni jeho chutí i rychlostí přípravy. Nudle podle našeho receptu jsou báječné!

    Porci uvaříte za 26 Kč


     33722    30 minut
  • Piškotový korpus
    video

    Piškotový korpus

    Videorecept na klasický rychlý piškotový korpus bez jakékoliv znalosti o vaření. |

    Nebouchejte dvířky u trouby, korpus by se mohl srazit. Zdobte jej až po úplném vychladnutí, aby se náplň neroztékala.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     95671    30 minut
  • Škvarková pomazánka po francouzsku
    video

    Škvarková pomazánka po francouzsku

    Pikantně kořeněná jednoduchá pomazánka, kterou je vhodné doplnit bohatou zeleninovou oblohou.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     33043    5 minut
  • Anglická slanina na grilu
    video

    Anglická slanina na grilu

    Sice to není žádná dieta, ale na tu při vůni úplně zapomenete. Vykompenzujte to alespoň bohatou zeleninovou oblohou.

    Porci uvaříte za 15 Kč


     32999    20 minut
  • Palačinky s jablečnou polevou
    video

    Palačinky s jablečnou polevou

    Tyto palačinky vám budou zaručeně chutnat. Podle našeho videoreceptu ja máte za chvilku.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     27976    40 minut
  • Velikonoční beránek
    video

    Velikonoční beránek

    Tradiční velikonoční beránek bez chemie a za pár kaček. Podle videonávodu jej zvládne opravdu každý.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     62773    1 hodina
  • Jihočeský vaječný koňak
    video

    Jihočeský vaječný koňak

    Milovaný vaječný koňak si můžete vyrobit doma za polovinu ceny, a ještě si pohlídáte obsah alkoholu.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     48971    15 minut
  • Punčové řezy

    Punčové řezy

    Tyto řezy vám budou chutnat úplně stejně jako ty z cukrárny, jen budou mnohonásobně levnější.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     53802    2 hodiny
  • Čokoládová střecha z bebe sušenek
    video

    Čokoládová střecha z bebe sušenek

    Velmi jednoduchý recept se zaručeným výsledkem. Děti tento recept milují, protože u něj mohou bez nebezpečí pomáhat. Nic totiž nevaříte, jen mícháte a skládáte.|

    Vaše fotografie kakaové střechy a stejně tak ostatních receptů nám můžete posílat na náš e-mail [email protected], nejlepší snímky zařadíme k receptu.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     76846    1 hodina
  • Francouzské palačinky
    video

    Francouzské palačinky

    Rozdíl mezi francouzskou a českou palačinkou je rozpuštěné máslo v těstu. Jak na to?

    Porci uvaříte za 1 Kč


     57465    40 minut
  • Vánoční štola
    video

    Vánoční štola

    Vánoční štola jistě patří na každý štědrovečerní stůl. Doma si ji vyrobíte přesně tak, jak vám chutná nejvíce. Pokud by podobnou štolu vyráběla nějaká pekárna, pak by vzhledem k množsví použitých oříšků a jiných dražších ingrediencí stála opravdu hodně peněz. Štola v tomto receptu je rozměrově opravdu dospělá, možná je lepší udělat z těsta dvě menší.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     61693    2 hodiny
  • Vepřová žebírka na medu

    Vepřová žebírka na medu

    Komu není proti srsti maso s mírně nasládlou chutí, musí tento lahodný, avšak jednoduchý recept zbožňovat. Jeho nejdůležitější aspekt je kvalitní marináda a delší doba marinování.

    Porci uvaříte za 24 Kč


     36525    120 minut
  • Kuřecí plátky s broskvovou čepicí a sýrem
    video

    Kuřecí plátky s broskvovou čepicí a sýrem

    Vynikající a lehký pokrm s krátkou dobou přípravy. Broskev dodá masu křehkou jemnou a tropickou chuť

    Porci uvaříte za 21 Kč


     39545    20 minut
  • Okurkový salát s červenou cibulkou
    video

    Okurkový salát s červenou cibulkou

    Pokud děláte salát poprvé, pamatujte na to, že přidat látky na ochucení můžete vždy, ale ubírat se nedá. Proto dávejte předepsané množství ingrediencí postupně. |

    Salát je nejlépe podávat dobře vychlazený.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     30317    10 minut
  • Karbanátky s bramborovou kaší
    video

    Karbanátky s bramborovou kaší

    Kompletní levné jídlo s výbornými karbanátky, který zvládne podle našeho videa i začínající kuchař.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     50467    80 minut