logo
Co je to glutaman sodný?
počet zhlédnutí: 52584x
Language: Slovensky

Používat, či nepoužívat glutaman a je nebo není škodlivý?

Co je to tedy ten glutaman?   

Glutamát sodný (rovněž označovaný jako glutaman sodný či E 621) je sodná sůl kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin tvořících bílkoviny obsažené ve všech živých organismech. Pokud se glutamát vyskytuje volně, tj. nevázaný do bílkovin, uděluje potravině výraznější chuť. Přirozeně se vyskytuje v houbách, zralých rajčatech, některých sýrech, uleželém mase a v mořské řase Laminaria japonica, kterou japonští kuchaři používají již od 5. století k dochucování pokrmů. Je to jedna z nejpoužívanějších přídatných látek pro její schopnost zvýraznění chuti. Použití látky je: pro ochucení mražených masných, drůbežích, zeleninových a dalších výrobcích, instantních polévkách, směsích koření, hotových jídlech, sojové omáčky a mnoha dalších. Tato látka je často uváděna jako kořenící přísada.

Je glutaman škodlivý?

V 80. letech byly uskutečněny rozsáhlé studie pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělství (FAO), které nepotvrdily negativní vliv glutamátu sodného na lidské zdraví, a proto ani nestanovily bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě. Bylo publikováno, že zcela bezproblémová hranice je 120 mg/kg hmotnosti člověka (mimo přirozený přísun v neupravených potravinách). Odpůrci glutamátu však argumentují, že i tyto studie byly ovlivněny lobby výrobců tohoto ochucovadla. Zajímavé je i to, že v roce 2000 byl objeven specifický chuťový receptor pro glutamát. To znamená, že kromě základních čtyř chutí – sladké, hořké, slané a kyselé – rozeznáváme i pátou, označovanou umami, kterou vyvolává právě glutamát. V ČR je používání glutamanu sodného povoleno v omezeném množství ke všem potravinám s výjimkou nealkonápojů. V USA je používání látky povoleno.

V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus. Bylo administrativně omezováno jeho používání ve veřejném stravování i při výrobě hotových potravin. Byl zakázán v potravinách určených pro děti do tří let.

Byly popsány projevy častějšího užívání: zejména může vyvolat zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a studený pot, zejména u citlivějších osob. Protože se vyskytovaly zejména při požití čínských jídel, dostaly v USA označení syndrom čínské restaurace (angl. CRSChinese Restaurant Syndrome). Tyto příznaky popsal v roce 1968 v časopise New England Journal of Medicine Robert Ho Man Kwok a podle něho jsou nazývány také Kwokova nemoc. Někteří oponenti užívání glutamátu v kulinářství upozorňovali na možnou souvislost s diabetes či s Alzheimerovou nemocí.

Vědci z univerzity v německém Kielu prováděli studii na laboratorních krysách a zjistili, že glutaman potlačuje hormony odpovědné za spalování tuků. Tím vyvolal u zvířat zvýšenou žravost a obezitu.

Jak se dostal do Evropy?

Až do druhé světové války se používal pouze v asijských zemích, pak si američtí vojáci oblíbili chuť japonských konzerv, a tak se dostal glutamát do světa.

Jak se vyrábí?

Průmyslově se čistý glutamát sodný nejčastěji vyrábí z hydrolyzátu kvasinek, pěstovaných na substrátech obsahujících škrob (zejména brambory, mouka, cukrová řepa, melasa apod.). Získaná směs aminokyselin se dělí a čistá kyselina L-glutamová se částečně neutralizuje hydroxidem sodným takto:

HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COOH + NaOH → HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa + H2O

Používat či nepoužívat?

Je to asi jako se vším -  používat s mírou. Pokud míváte po glutamanu smíšené pocity, vynechte jej. Pokud Vám to žádné problémy nepřináší, nepřehánějte to. Je však bezesporu, že jídla s glutamanem jsou chutnější. Ale úplný závěr si každý musí udělat sám….

Hojně používaná Podravka, či chcete-li vegeta se skládá ze 14,5 % sušené zeleniny, zbytek je sůl, protihrudkující přísada a glutaman sodný.

  • Vepřové ledvinky na smetaně
    video

    Vepřové ledvinky na smetaně

    Vepřové ledvinky je výborná pochoutka, ale je třeba ji dobře upravit, abychom je zbavili pachu a pochutnali si. |

    K tomuto pokrmu se hodí rýže, houskový knedlík i brambor.

    Porci uvaříte za 15 Kč


     85753    45 minut
  • Plněná rajčata s lososem a mozzarellou

    Plněná rajčata s lososem a mozzarellou

    Delikatesní a zdravá záležitost, která s rozpečnou celozrnnou bagetou může být vynikajícím hlavním chodem.

    Porci uvaříte za 37 Kč


     21836    25 minut
  • Maková bábovka
    video

    Maková bábovka

    Velmi rychle hotový moučník, který se vám vždy povede. Stačí ingredience naložit do mísy, zamíchat a šup do trouby.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     43270    1 hodina
  • Huspenina z vepřových nožiček s hráškem
    video

    Huspenina z vepřových nožiček s hráškem

    Výborná domácí huspenina, u které máte tu jistotu, že přesně víte co obsahuje. Hodí se nejen na oslavy, ale třeba také na cesty s plátkem chleba.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     26388    2 hodiny
  • Salámová pikantní pizza
    video

    Salámová pikantní pizza

    Pikantní pizza se salámem, feferonkou a videonávodem na jednoduchou výrobu. |

    Velkou výhodou doma vyrobené pizzy je fakt, že si na placku naložíte přesně to, co vám chutná a v jakém množství vám to chutná.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     35364    90 minut
  • Smažený kapr v muškátovém těstíčku
    video

    Smažený kapr v muškátovém těstíčku

    Výborná a velmi jednoduchá varianta vánočního kapra, kterou zvládne opravdu každý.

    Porci uvaříte za 13 Kč


     24192    15 minut
  • Játra v anglickém županu
    video

    Játra v anglickém županu

    Velmi rychlé a lahodné jídlo doslova za pár kaček... |

    Tento pokrm je asi nejvhodnější podávat s bramborovou kaší.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     31685    30 minut
  • Jednoduché palačinky
    video

    Jednoduché palačinky

    Recept na výrobu palačinek je opravdu jednoduchý. Pokud by vám však dělal potíže, koukněte na náš videorecept.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     114262    30 minut
  • Perník do hrnku s povidly
    video

    Perník do hrnku s povidly

    Výroba tohoto perníku je absolutně jednoduchá. Zamíchat, do trouby, nechat vychladnout a šup do úst.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     22812    40 minut
  • Šťavnatý řízek po dižonsku
    video

    Šťavnatý řízek po dižonsku

    Jednoduchý návod jak řízek udělat pikantnější a přitom je stejně rychle hotový jako ten normální. |

    Podáváme s bramborovým salátem, bramborem, bramborovou kaší nebo s čerstvým chlebem.

    Porci uvaříte za 19 Kč


     31335    30 minut
  • Pikantní čínská polévka jako z restaurace
    video

    Pikantní čínská polévka jako z restaurace

    Milujete tu pálivou polévku zahuštěnou solamylem ve vietnamských a čínských restauracích? Udělejte si ji doma téměř zadarmo!

    Porci uvaříte za 4 Kč


     108708    30 minut
  • Perník za pět minut
    video

    Perník za pět minut

    Tento perník máte opravdu za chvilku, přesněji dříve, než manžel vyvenčí psa. | Mějte na paměti, že tento recept je opravdu takový nouzový "vyprošťovák". Pokud máte čas perník v horkovzdušné troubě upéct normálním způsobem, pak bude nejen chutnější, ale také déle vydrží čerstvý. V tom případě pečte při 180°C asi 20 až 30 minut. {text:"Konec pečení poznáte tak, že když do korpusu píchnete špejlí, a vytáhnete ji nelepivou, máte hotovo. Testujte takto moučníky nejen na krajích, ale i uprostřed."}

    Porci uvaříte za 4 Kč


     23889    5 minut
  • Kari rýže z rýžovaru
    video

    Kari rýže z rýžovaru

    Je to velmi dobrý pomocník, ale jak jej obsluhovat, a jaký si koupit?|Pokud stojíte před rozhodnutím, jesti si koupit, nebo nekoupit rýžovar, pak máme pro vás tuto radu: Kupte si jej, ale dobře vybírejte. Nekupujte malé rýžovary, je to stejné jako s tlakovými hrnci. Když si koupíte malý, tak v něm uvaříte tak jednu porci. Výrobci sice uvedou, že uvaříte dvě až tři porce, ale to v malém rýžovaru bez prskání nejde. Na malém prostoru se tvoří moc pěny, která ucpe otvor v poklici a rýžovar prostě prská. Když si koupíte malý tlakový hrnec, pak vás v něm překvapí ryska, po kterou můžete přidat maximum vody, a jste na tom stejně - zůstanete u jedné až dvou porcí...|Většina rýžovarů má funkci ohřívání, do které přejde automaticky po uvaření. Pokud tuto funkci budete využívat, potom to s dobou ohřívání nepřehánějte. Po několika hodinách se rýže úplně vysuší, a je tudíž seschlá a tvrdá. Prakticky lze tuto funkci použít tak na jednu až dvě hodiny, ale nikdy není na rýži právě uvařenou.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     56801    20 minut
  • Hovězí na mrkvi s bramborem
    video

    Hovězí na mrkvi s bramborem

    Velmi lahodné kompletní a dietní jídlo, které by nemělo chybět v jídelníčku těch, co drží dietu.|

    Pokud vybereme málo tučné maso, pak je pokrm poměrně vyvážený a tím dietní. Množství tuku dále snížíme orestováním masa na kvalitní pánvi, která potřebuje jen velmi malé množství oleje, nebo téměř žádný.

    Porci uvaříte za 30 Kč


     45693    90 minut
  • Polévka s hovězími knedlíčky a nudlovou zavářkou
    video

    Polévka s hovězími knedlíčky a nudlovou zavářkou

    Výborná polévka, u které si vyberete kolik zavářky do polévky na talíř chcete. S pečivem nebo chlebem ji klidně můžete sevírovat jako hlavní chod.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     25824    1 hodina
  • Dýňový kompot s ananasovou příchutí DIA
    video

    Dýňový kompot s ananasovou příchutí DIA

    Zapomeňte na ty doby, kdy dýně simulovala ananas. Kompotovaná je totiž vynikající nejen na ozdobu dortů, ale i do pohárů a k přímé konzumaci. |

    Pokud dýni dostanete, nebo si ji sami vypěstujete, pak je výsledný kompot téměř zadarmo.|

    Naprosto senzační je na zavařování elektrický zavařovací automat, kde nalijeme vodu, nastavíme sterilovací teplotu a délku zavařování. Automat sám již potom zvedá teplotu na námi nastavenou hranici, a jak ji dosáhne, začne odpočítávat čas, po kterém se sám vypne a je hotovo - viz foto.|

    Nejvíce úrazů vzniká v domácnosti. Mějte na paměti, že pracujete s horkými ingrediencemi, a tudíž se před prací zamyslete nad tím, jestli třeba není v dosahu dítě, které by na sebe sterilovací vařící nádobu zvrhlo…

    Porci uvaříte za 14 Kč


     25146    2 hodiny
  • Minestrone

    Minestrone

    Bezpochyby nejznámější a nejrozšířenější polévka v Itálii. Minestrone se vyznačuje především bohatým obsahem pestré zeleniny. Každý připravuje minestrone podle sebe, čili záleží na vás jakou zeleninu do polévky přidáte. Důležité je vkládat zeleninu do hrnce postupně, neboť doba tepelné úpravy je odlišná.

    Porci uvaříte za 13 Kč


     28261    1 hodina
  • Asijská kuřecí čína s kuskusem
    video

    Asijská kuřecí čína s kuskusem

    Výborné, rychlé a zdravé, velmi vyvážené jídlo. Vyrobíte jej i když jste kuchyň nikdy předtím ani nezahlédli!

    Porci uvaříte za 19 Kč


     55235    30 minut
  • Marinovaná ďábelská krkovice bez éček a chemie
    video

    Marinovaná ďábelská krkovice bez éček a chemie

    Výborná lehce pálivá marinovaná krkovice, kterou zvládne úplně každý. |

    Podáváme s chlebem, pečivem, bramborem, bramborovou kaší, nebo prostě tak, jak nám bude chutnat nejvíce.|

    Při pořizování ingrediencí pozorně čtěte obaly potravin, aby vám nějaké to éčko nebo chemická přísada do jídla nepronikla.|

    Množství marinády nám vystačí až na 1,5 kg masa.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     22888    2 hodiny
  • Rajčatový základ na pizzu
    video

    Rajčatový základ na pizzu

    Tento základ na pizzu můžete použít na výrobu jakékoliv pizzy. Pak už ji stačí jen ozdobit tím co máte rádi. |

    Velkou výhodou doma vyrobené pizzy je fakt, že si na placku naložíte přesně to, co vám chutná a v jakém množství vám to chutná.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     64187    30 minut