logo
  • Sušené rozinky

    Sušené rozinky

Název: rozinky
Energie: 643,5 kJ
Kalorie: 153,69 kcal
Hmotnost: 50 g
Bílkoviny: 1,5 g
Sacharidy: 37,5 g
Vláknina: 4,83 g

Popis:

Rozinky, často též hrozinky (latinsky racēmus) jsou sušené plody vinné révy. Mohou se jíst syrové, především však se používají při pečení (do těsta – např. bábovka, mazanec, vánočka, či se přidávají do náplní – především tvarohové k plnění drobného sladkého pečiva – koláče, šátečky aj.) či vaření (např. některé omáčky, kapr na černo, čatní). Rozinky jsou velmi sladké díky velké koncentraci cukrů. Pokud se rozinky skladují delší dobu, cukr uvnitř krystalizuje, krystalky se však dají rozpustit krátkým ponořením rozinek do nějaké tekutiny (alkohol, ovocná šťáva, mléko či horká voda). 

České slovo rozinka pochází z němčiny Rosine, kam přešlo z francouzského raisin, což znamená (suchý) hrozen. Původ je v latinském racēmus, což znamená zrno, hrozen. Název hrozinky vznikl v lidové etymologii přikloněním ke slovu hrozen. Podle současných pravidel pravopisu jsou však obě možnosti pravopisně správné.

Rozinky se někdy prodávají též pod názvem sultánky. Sultánky jsou obzvlášť sladké rozinky sušené z vinných odrůd s velkými, bezsemennými plody, zpravidla žlutozelenými.

Rozinky jsou toxické pro psy a podobné účinky se předpokládají i u koček.

Polévková lžíce rozinek váží cca 14 gramů.

Potravinu rozinky již vidělo 6288 uživatelů.