logo
  • Pekingské zelí

    Pekingské zelí

Název: pekingské zelí
Energie: 66 kj
Kalorie: 15,76 kcal
Hmotnost: 100 g
Bílkoviny: 1,1 g
Sacharidy: 1 g
Tuky: 0,3 g
Vláknina: 2,8 g
GI: 10

Popis:

Pekingské zelí je jemná listová zelenina příbuzná s naším zelím. Mnoho kuchařů si pekingské zelí plete se zelím čínským.

Pochází z Číny, kde bylo kulturní plodinou již v 3. století. Předpokládá, že jde o spontánního křížence čínského zelí a vodnice, neboť prý v přírodě nebylo nikde nalezeno divoce rostoucí Do Evropy se pekingské zelí dostalo někdy před rokem 1790 přes Vietnam. U nás se s prvními pěstitelskými pokusy začalo kolem roku 1930. 

Pěstování pekingského zelí se však v Evropě i u nás rozbíhalo jen pomalu. Jednou z příčin je jeho citlivá reakce na klimatické podmínky. S velkovýrobním pěstováním se u nás započalo až v roce 1998.

Pekingské zelí je jednoletá rostlina. Klíčí už za 2−4 dny po výsevu. Listy jsou bezřapíkaté se širokými bělavými žebry, čepel neojíněná, světle zelená. Listy tvoří růžici se středovou hlávkou. Lze je sklízet za 60−90 dní po výsevu.

Pekingské zelí je nízkoenergetická zelenina. 1 kg má 665 kJ. Je bohaté i na i vitaminy, zejména čerstvé mladé listy mají více vitaminu C než citrony, obsahuje i karoten, niacin, vitaminy Bl, B2 a jiné. Z minerálních látek obsahuje velmi mnoho draslíku, dále vápník, hořčík, železo, síru, malé množství sodíku a dalších látek. Obsahuje protisklerotické složky a látky s hojivým účinkem na zažívací trakt.

Čínské zelí vypadá takto:

Čínské zelí

 

Potravinu pekingské zelí již vidělo 8191 uživatelů.