logo

Fondue (z francouzského fondue - tavená, vyslovováno jako fondü) je původně pokrm ze sýra roztaveného nad ohněm, pocházející ze Savojska a francouzské části Švýcarska. Dnes se tento pojem užívá pro více pokrmů i z jiných potravin.

Na sýrové fondue se používá velké množství druhů sýra. Pokrm je připravován ve speciálním hrnci z kameniny (tzv. caquelon), ve kterém se nachází v bílém víně rozpuštěný sýr, ochucený pepřem, česnekem a muškátem, malým množstvím třešňové pálenky, vše dle potřeby zahuštěno (kukuřičným) škrobem. Do roztaveného sýra se namáčejí na dlouhých speciálních vidličkách kousky bílé veky (tedy baquette) nebo bílého chleba.

Fondue z masa, známá jako fondue bourguignonne, se připravuje z nejlepších částí masa, z vepřového a hovězího filé, jsou známy i variace s drůbežím masem. Pro přípravu u stolu se používá nádoba (hrnec), ve které je rozpuštěn horký dobrý  tuk, stojící jako i u předchozí fondue na lihovém hořáku. Kousky rozkrájeného masa se v tuku fritují napíchnuté na dlouhých vidličkách.

Na této stránce jste se dozvěděli, jaký je význam slova Fondue. Je to krátké vysvětlení pojmu. Uvedené informace se snažíme ověřit z několika zdrojů. Termín Fondue samozřejmě může mít jedno nebo několik významů, nebo - li homonym. Slovo Fondue zde již hledalo 318 uživatelů před vámi.