logo

Má několik významů:

Cikorka je pražený drcený kořen čekanky, a je používaná jako náhražka kávy. Na rozdíl od kávy však cikorka neobsahuje kofein, a tudíž je vhodná i pro děti a kojící matky. Jak barva, tak aroma je kávové. Cikorka byla velmi oblíbená v dobách kávových krizí, především během světových válek. V Evropě je však známa již z konce 17. století, kdy ji začali připravovat Holanďané.

Je vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem. Její květy jsou 3-4cm široké, obvykle jasně modré, roste hojně v okolí cest, polí, luk, lesů a strání. Čekanka je velice cennou léčivou bylinou. Látky obsažené ve šťávě z čekanky mají příznivý vliv na trávení, činnost jater, sleziny, žlučníku, slinivky břišní a krevního řečiště včetně srdce.Má mnoho lidových názvů, např. čaganka, čagánek, hanička, cikorie, cikorka, koření sv. Petra, německá káva, koření kozího cecku, podražník, pocestník, intybus, kozí cecek menší. 

Na této stránce jste se dozvěděli, jaký je význam slova Cikorka. Je to krátké vysvětlení pojmu. Uvedené informace se snažíme ověřit z několika zdrojů. Termín Cikorka samozřejmě může mít jedno nebo několik významů, nebo - li homonym. Slovo Cikorka zde již hledalo 298 uživatelů před vámi.